QED Performance Audio 40i

Kun %1 tilbage
SKU
QE61
Fra 449,00 DKK

Performance Audio 40i Audio RCA kabel

Performance Audio 40i Audio RCA kabel med QED Solid Complementary Conductor™-teknologi giver timing og detaljerrigdom på et sjældent set niveau.

Performance Audio 40i bygger videre på styrkerne ved den originale Performance Audio 40 og leverer en endnu mere behagelig og overbevisende lyd - uden at det går ud over dens enorme værdi for pengene. Ved at bruge principperne i den branchedefinerende Genesis Report, samt en række overraskende originale teknologier (herunder de banebrydende Solid Complementary Conductors), har QED skabt en forbindelse, der lægger lige så stor afstand til sin nominelle konkurrent, som den originale Performance Audio 40 gjorde for over seks år siden.


Solid komplementær lederteknologi
Under PVC-kappen, den flettede folieskærm, ferritkappen og det opskummede polyethylendielektrikum findes to solide, elektrisk isolerede og iltfri kobberledere med forskellige diametre. Brugen af ​​to helt separate ledere (en kobberbelagt, en forsølvet) til at bære lydsignalet giver den mest komplette og mindst kompromitterede rute for lydinformation at bevæge sig. Den resulterende lyd har en større skala og tredimensionalitet, end det tidligere har været muligt med en forbindelse af denne pris, og hjælper QED med at bevare både sit omdømme som innovator og en førende i sin klasse.

Ferritkappe
Ferritisoleringen giver målbare forbedringer i både mængden af ​​højfrekvent signalstøj, der afvises af kablet, og mængden af ​​relevant signalinformation, der går tabt. Den forbedrede nøjagtighed af højfrekvent impulstransmission har en positiv indvirkning på timingen og på dynamikken, både på bredt og lavt niveau.

Bare lyt
Performance 40i har adskillige teknologiske højdepunkter, og vi er overbeviste om, at den repræsenterer fantastisk valuta for pengene. Den nemmeste måde for dig at forstå, hvad vi mener, er at høre den i aktion selv - vi er sikre på, at du vil foretrække den frem for ethvert alternativt kabel til nogenlunde samme pris.

 

Conductor type:
Solid Complementary

Metallurgy:
99.999% OFC & SPOFC

Conductor size:
1 x 0.643 mm & 1 x 0.404 mm

Combined conductor cross-section:
0.45 mm²

Dielectric:
Foamed Polyethylene

Capacitance:
57 pF/m

Self-inductance:
0.45 μH/m

Loop resistance:
0.050 Ω/m

Dissipation factor @ 10kHz:
0.00250

Nominal outside diameter:
8.0 mm